•  
     

سه درس از وارن بافت تعداد بازدید 1185
سه درس از وارن بافت
نویسنده: بیل گیتس ، مشتاقانه در انتظارم که هرازگاهی نظرات خود را درباره آنچه از حرفه‌ام آموختم، با شما درمیان بگذارم . برای همین در اینجا به سه درسی اشاره می‌کنم که طی سال‌ها از وارن Warren Buffett آموختم:
کد خبر: 118 تاریخ انتشار 1394/03/16


نویسنده: بیل گیتس

مشتاقانه در انتظارم که هرازگاهی نظرات خود را درباره آنچه از حرفه‌ام آموختم، با شما درمیان بگذارم .

برای همین در اینجا به سه درسی اشاره می‌کنم که طی سال‌ها از وارن Warren Buffett آموختم مسئله فقط سرمایه‌گذاری نیست
به‌یقین، اولین درسی که افراد از وارن یاد می‌گیرند، این است که وی درباره سرمایه‌گذاری چگونه فکر می‌کند. با توجه به پیشینه شگفت‌انگیز او، این امر طبیعی است. متأسفانه، بسیاری از افراد در همین‌ نقطه متوقف می‌شوند و این واقعیت را از قلم می‌اندازند که او چارچوبی کلی برای تفکر درباره کسب‌وکارش دارد که آنقدر قدرتمند شده است. به‌طور مثال، او درباره جست‌وجوی خندق شرکت، یعنی مزیت رقابتی صحبت می‌کند که آیا در حال کوچک‌شدن است یا در حال گسترش. او می‌گوید سهام‌دار باید به گونه‌ای عمل کند که گویی صاحب کل کسب‌وکار است، طوری‌که جریان سوددهی آینده را دنبال کند و تصمیم بگیرد چه چیزی ارزشمند است. و باید مشتاق باشید که به‌جای دنبال‌کردن بازار، از آن چشم‌پوشی کنید، زیرا قرار است که شما از اشتباهات بهره ببرید ـ شرکت‌های تجاری که زیرقیمت بازار قیمت‌گذاری شده‌اند.
باید اعتراف کنم که هنگام اولین ملاقاتم با وارن، این واقعیت که چارچوب فکری ایشان این‌گونه است، به‌راستی مرا شگفت‌زده کرد. او را در مهمانی شامی که مادرم برگزار کرده بود، ملاقات کردم. در راه با خود می‌گفتم، «چرا باید کسی را ببینم که سهام جمع می‌کند؟» یا حتماً او برای تصمیم‌گیری‌های خود فقط از مسائل گوناگونی که مربوط به بازار است، استفاده می‌کند، مثلاً ظرفیت و میزان کار یا اینکه چگونه قیمت‌ها طی گذشت زمان تغییر کرده‌اند. اما زمانی‌که شروع‌ به صحبت کردیم، او درباره هیچ‌یک ازاین مسائل از من سؤالی نکرد. در عوض، پرسش‌هایی مهم درباره اصول و مبانی کسب‌وکارمان پرسید. «چرا IBM همچون مایکروسافت عمل نمی‌کند؟ چرا مایکروسافت تا این حد سودآور بوده است؟» آن هنگام بود که متوجه شدم او به شیوه‌ای بسیار عمیق‌تر و پیچیده‌تر از آنی که تصورش را می‌کردم، در زمینه کسب‌وکار می‌اندیشد.


 برنامه و خط‌مشی خود را به‌کار ببر
بسیاری از رهبران تجارت برای سهامداران خود نامه می‌نویسند، اما وارن انصافاً فقط به سبب وجود خودش مشهور است. بخشی به دلیل شوخ‌طبعی طبیعی اوست. بخشی به این دلیل که مردم فکر می‌کنند این مسئله به آن‌ها کمک خواهد کرد تا بهتر سرمایه‌گذاری کنند (و حق با آن‌هاست). البته به این علت نیز هست که او مایل است با صراحت صحبت کند و درباره مسائلی مانند، انتخاب سهام و مشتقات مالی انتقاد کند. او از داشتن مقام و رتبه نمی‌هراسد، مانند جایگاهش در بالابردن مالیات ثروتمندان، که برخلاف منافع شخصی‌اش است. واران مرا برانگیخت تا درباره فعالیت‌های مؤسسه، «نامه سالانه خود» را بنویسم. هنوز خیلی مانده است تا همچون وارن به موفقیت نایل شوم، اما بسیار مفید است که سالی یک‌بار نتایج خوب و بدی را که شاهد بوده‌ایم، شرح بدهیم.


 شناخت ارزش زمان 
مهم نیست که چقدر پول دارید، نمی‌توانید زمان بیشتری بخرید. همه در طی یک روز فقط ۲۴ساعت وقت در اختیار دارند. وارن حسی عمیق در این‌باره دارد. او اجازه نمی‌دهد تقویمش با ثبت تاریخ جلسات بی‌فایده پر شود. از سوی دیگر، او در صرف وقت برای افرادی که به آن‌ها اعتماد دارد، بسیار سخاوتمند است. او شماره تلفن خود در برکشایر را به مشاوران نزدیکش داده بود و آن‌ها با وی تماس می‌گرفتند و او نیز پاسخ می‌داد.
اگر چه وارن در طول سال در ده‌ها دانشگاه‌ جلسه برگزار می‌کند، تعداد افرادی که برای درخواست مشاوره به وی رجوع می‌کنند، چندان زیاد نیستند. فکر کنم در این‌باره من بسیار خوش‌اقبال هستم: برای من گفت‌وگو نه فقط در مایکروسافت، بلکه در همه‌جا ارزشمند است، وقتی من و ملیندا مؤسسه‌مان را راه‌ انداختیم، برای مشاوره به ایشان مراجعه کردیم. ما درباره این ایده که انسان‌دوستی نیز به اندازه نرم‌افزار در مسیر خود تأثیرگذار است، بسیار صحبت کردیم. آشکار شد که نگاه ویژه وارن به جهان به اندازه ایجاد کسب‌وکاری مفید، برای ازبین‌بردن فقر و بیماری نیز سودمند است. او این‌گونه انسانی است.

                                                                                         مترجم : زهرا حسینیان / تهیه و تنظیم : روابط عمومی 

  

بازگشت به ابتدای صفحه
نام:
ایمیل:  
نظر:
ارسال
نظر شما با موفقیت در سامانه ثبت گردید
نظرات بینندگان